Astma tek femijet

Astma tek femijet eshte nje nder semundjet kronike me te perhapura ne bote. Behet fjale per nje gjendje te sisitemit frymemarres ne te cilin rruget e frymemarrjes jane iper reaguese, te cilat reagojne ne menyre te egzagjeruar kur ndodhet perballe alergjeneve te caktuar. Kjo semundje shfaqet zakonisht gjate femijerise, duke shenuar keshtu nje ndryshim ne stilin e jeteses se femijes. Ka shume detaje te cilat duke ti kemi parasysh per te garantuar mireqenien e femijes dhe me poshte po ju rreshtojme disa prej tyre.

– Duke qene se astma eshte nje reagim i tepruar i rrugeve te frymemarrjes perballe çdo elementi te çuditshem qe mund te shkaktoje nje alergji, duhet te merren mbrojtje te caktuara dhe te modofikojme ambjetin e femijes ne menyre qe te ndalojme krizat e astmes dhe te garantojme shendetin e tij. Nuk eshte shume e lehte te mesohet se cili eshte shkaku kryesor qe shkakton astmen, por megjithate gjeja e pare qe duhet te bejme eshte: te heqim nga shtepia te gjitha ato objekte qe mund te akumulojne pluhur, siç jane pellushet.
astma-nena-dhe-femija

– Duhet te krijojme ne shtepi nje ambjent sa me te paster te jete e mundur, hiqni nga qarkullimi te gjithe tepetet, rrugicat, etj sidomos ato me permasa te medha.

– Pizhamat, çarçafet dhe jorgani i nje femije qe vuan nga astma duhet te lahet shume shpesh per te evituar grumbullimin e baktereve te cilet mund te shkaktojne kriza astme. Duhet ta ajrosim dhome çdo dite, ne menyre te tille qe dielli dhe ajri te hyne ne dhomen e femijes.

– Pastroni shtepine ne menyre frekuente dhe mundohuni qe te mos perdorni mjete qe mund te ngrene shume pluhur neper ambjent. Perdorni lecaka te njomura dhe fshese me korent, ne kete menyre i garantoni femijes nje klime me te mire.

– Nese ne shtepi perdorni ajrin e kondicionuar apo kaloriferet i pastroni mire dhe shpesh here filtrat.
astma-tek-femijet

– Persa  u perket kafsheve shtepiake, jo te gjithe femijet jane alergjike ndaj tyre, megjithate ju keshillojme qe te zgjidhni nje kafshe shtepiake qe nuk mund te shkaktoje alergji femijes pasi ato mund te shnderrohen ne miq dhe shoqerues shume te mire per femijen.

– Nje femije qe vuan nga astma mund dhe duhet te praktikoj sport, pasi kjo gje u permireson shume cilesine e jetes se tyre. Noti eshte i perkryer, por edhe futbolli, basketbolli, atletike apo artet marciale. Evitoni jeten sedentare dhe e stimuloni femijen qe te beje nje jete aktive.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.