Cikli menstrual mbas lindjes

Cikli menstrual mbas lindjes eshte nje teme me vete persa i perket grave te cilat sapo jane bere nena. Si fillim duhete te mesoni disa terminologjira te cilat jane themelore mbas lindjes se bebese.

Capipàrto
Me kete term identifikohet fluksi menstrual i pare qe prezantohet mbas lindjes se femijes, kjo indikon se aparati riprodhues u kthye serisht produktiv dhe ne normalitet. Por funksojent e vezeve nuk jane akoma perfekte, duhet te kalojne akoma disa muaj derisa cikli te kthehet normal. Kjo do te thote qe eshte me se normale qe cikli mbas capipartos (mbas fluksit te pare mbas lindjes) eshte i crregullt pasi c’do gje duhet akoma te kthehet ne normalitet.

9 muaj stop
Gjate pritjes se femijes organizmi i femres prodhon hormone qe bejne te mundur vazhdimin e shtatzanise dhe qe bllokojne komunikimin ndermjet vezes dge disa zonave te trurit te cilat rregullojne ardhjen e fluksit menstrual. Rizultati: 9 muaj pa cikel menstrual. Mbas lindjes se femijes, ora biologjike qe rregullon ciklin aktivizohet serisht. Por menstruazionet e para nuk vijne ne menyre te perpikte. Kjo gje varet nga kostitucioni i trupit te femres si dhe nga dhenja e gjirit te femijes.

Gati 40% e grave qe behen nena kane menstruacionin e pare mbas 8-10 javesh nga lindja; 30% e grave kane menstruacionin e pare e kane mbas 3 muajsh mbas lindjes, ndersa 30% te tjerat mbas 6 muajsh nga lindja.

Koha zgjatet akoma me shume kur femra i jep gjoks femijes per kohe te gjate pasi trupi prodhon prolatine por ne te njejten kohe bllokon ciklin. Nese nena nuk ka qumesht vihet re se ajo do te ket shfaqen e pare te ciklit me shpjet sesa ato nena qe kane shume qumesht dhe qe i japin ekskluzivisht qumesht gjiri femijeve. Sa me shume shpesh pi gjoks femija aq me shume shtohet kohezgjatja e shfaqes se ciklit te pare.

cikli-mbas-lindjes

Cikli menstrual mbas lindjes ka ritme te reja
Edhe pse mund te kesh patur cikel menstrual te rregullt duhet te dini se 5-6 ciklet e pare mbas lindjes nuk do te jene te rregullt persa i perket frekuences si dhe fluksit. Eshte normal qe cikli mos te prezantohet mbas 28 diteve por ne intervale me te shpeshta ose me vone akoma se 28 dite. Shpesh flukset e para jane te paket, por sidomos fluksi i pare, ose capiparto, eshte teper i dobet saqe shpesh here ngaterrohet me humbjet te vogla te pastrimit te organit gjenital. Pir keto humbje nuk kane te bejne me humbjet e vogla qe do te keni gati per 20 dite rresht mbas lindjes! Jane humbje te vogla qe eliminojne membranat qe kan ngelur akoma mbas lindjes.

Mbas lindjes do te keni nje fluks ne ngjyre te kuqe te ndezur i cili zgjat per disa ditem mbas nje jave humbjet jane sekrecione me shenja gjaku te shperndara diku aty ketu, mbas 20 diteve humbjet behen ne ngjyre te qarte dhe roze te hapur.

Mbas lindjes dhimbjet e ciklit zhduken
Mbasi cikli ka filluar serisht ritmin normal mbas lindjes do te vini re nje ndryshim persa i perket dhimbjeve. Nese me pare dhimbjet e ciklit kane qene shume te dhimbshme dhe me dhimbje te tmerrshme ne fund te barkut do te vini re se kjo gje do te jete vetem nje kujtim pasi cikli nuk do tu japi me asnje problem.

cikli-mbas-lindjes-2

Kujdes ju mund te ngeleni serisht shtatzane
Edhe pse nuk keni akoma ciklin mbas lindjes edhe ciki juaj i pare akoma nuk ka ardhur (capoparti) kjo nuk do te thote se nuk jeni me fertile ne ato dite. Mund te jeni ne periudhen e ovulacionit dhe te ngeleni serisht shtatzane pa patuar akoma kthimin e ciklit. Nese nuk deshiron te ngeesh serisht shtatzan eshte e keshillueshme te keni raporte te mbrojtura edhe pse akoma nuk eshte shfaqur cikli menstrual i pare mbas lindjes.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.