Cikli mestrual dite mbas ditesh

Periudha fertile e femrave koincidon me ovulimin dhe prezantohet nga dita e 13° deri ne diten e 16° nga ardhja e ciklit. Me poshte do te shohim se si te njohim trupin e femres ne baze te diteve te ciklit mestrual.

cicli mestrual nena dhe femija

 • Nga dita pare e ciklit deri  ne diten e dhjete. 
  Ne kete perjudhe femra nuk eshte fertile. Ne keto dite humori eshte pozitiv dhe femra ndihet e mire dhe e qete.
 • Nga dita e 10 deri ne diten e 16
  Ka mundesi qe femra te ngelet shtatezane pasi afrohet periudha e ovulacionit. Periudha me fertile e femres eshte reth dites se 13 deri ne diten e 16 pasi trupi eshte i gateshem per fertilizim. Keto jane ditet ne te cilat ferma mund te provoj te ngelet shtatezan nese deshiron nje femije.
 • Nga dita e 16 deri ne diten e 20 
  Ne kete perjudhe mbyllet faza fertile dhe shfaqen simptoma si deshira e te ngrenit me shume karboidrate. Ne qofte se femra ka ngelur shtatezane, veza e feconduar ngjitet larte per tu impiantuar ne trupin e nenes. Nga ky moment trupi fillon te prodhoj hormonin Beta-Hcg i cili ben te mundur verifikimin nepermjet testit te shtatezanise.
 • Nga dita 21 deri ne diten 23
  Ne kete periudhe femra eshte stabel, ndihet e qete dhe e lodhur. Mund te themi se eshte ne nje faze stabel ne te cilen ka nevoj per shplodhje.
 • Nga dita 23 deri ne diten 28
  Qe nga dita 23 fillojne te prezantohen serisht simptomat pre-mestruale. Ne kete perjudhe femra eshte e stresuar, nervoze dhe ka dhimbje koke. Humori rikthehet serisht stabel nga momenti i fillim te ciklit.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.