Dhimbja e fytit tek femijet

Dhimbja e fytit tek femijet ose dhimbja e grykeve shkaktohet nga nje lloj virusi dhe nese s’ eshte ne nje faze te rende kalon vete ne disa dite, pa qene nevoja qe te perdoren ilaçe. Nese femija ka temperature te larte mund ti jepni paracetamol, ibuprofen apo takipirina suposto edhe pa u konsultuar me pare me pediatrin, pasi jane ilaçe pa efekte anesore, gjithmone nese subjekti nuk eshte alergjik ndaj ndonjerit prej tyre si dhe masat jane te posateshme per femijet (duhet te jeni informuar me pare me pediatrin ose farmacistin per te patur keto informacione ne menyre qe te jeni te pergatitur per kete eveniment).

dhimbja-e-fytit-tek-femijet

Dhimbja e grykeve, nje nder simptomat me te shpeshta te stineve te ftohta, nuk shkaktohet drejtperdrejt nga te ftohtit por nga ndyshimet shume te luhatura te temperatures, te cilat percaktojne nje ndryshim ne mukozen e gojes, duke favorizuar hyrjen ebaktereve, ne 70% te rasteve shkaktare jane viruset dhe 30% bakteret. Nese femija eshte me i vogel se 12 vjeç eshte keshillueshme qe ta vizitoni tek pediatri, sidomos nese shikoni qe nuk ha, nuk fle, eshte nervoz, kurse nese femija eshte me i madh se 12 muajsh keshillohet qe te shkoni tek pediatri kur dhimbja e grykeve shoqerohet me temperature dhe nese keto simptoma nuk kalojne mbas 48 oreve.

Cilat jane kurat per te luftuar dhimbjen e grykeve?

– Nese femija ka vetem dhimbje grykesh dhe jo temperature per momentin nuk duhet ti jepni asnje lloj ilaçi, mund ti jepni karamele mente ose spray lokal si pershembull Propoli i cili ka shume veti kurative per gryket.

dhimbja-e-grykeve-te-femijet

– Nese dhimbjet shtohen dhe shoqerohen me temperature mund te perdorim paracetamol ose ibuprofene, por eshte shume erendesishme qe MOS TI JEPNI KURRE TE 2-ja SE BASHKU, ose vetem nese kane kaluar 6 ore nga pirja e njerit.

– Mund ti jepni femijes suaj antibiotik vetem nese shkaku jane bakteret dhe i rekomandon pediatri. Bakteri shkaktar quhet Steptokoko. Nese shkaku eshte viral antibiatiket nuk sherbejne.

– Mos i jepni kurre kortizon femijes nese ka vetem dhimbje fyti, pasi kortizoni eshte nje ilaç shume i fuqishem, rekomandohet vetem nga mjeku nese femija ka vertet shume veshtiresi ne rruget e frymemarrjes, te shkaktuara nga alergjia, por kjo gje s’ ka lidhje me gryket.

Disa keshilla per te shmangur dhimbjen e grykeve:

– Mos krijoni nje ambjent shume te nxehte, temperaturat duhet te jene deri ne 20°C MAX.

-Shtepia duhet te jete e ajrosur dhe i nxirrni jashte femijet edhe kur ben ftohte, qe te ambjentohen me te gjitha temperaturat.

Nese femija juaj ka te gjitha keto probleme qe sapo siperpermendem eshte me mire qe mos ti jepni qumesht, djath edhe mish pasi keto produkte stimulojne proçeset e ftohjes.

Shume te rekomanduara çerealet, frutat dhe perimet pasi stimulojne prodhimin e antitrupave.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.