Dhimbjet e kurrizit ne shtatzani

Dhimbjet e kurrizit ne shtatzani si dhe kembet e enjtura jane problemet e para qe hasin femrat kur presin nje femije. Behet fjale per shqetesime fiziologjike per kete faze te veçante por edhe shume te bukur ne jeten e nje gruaje. Do te shohim se bashku disa menyra se si ti lehtesojme sadopak keto dhimbje me metoda natyrale, pa ndihmen e ilaçeve, pasi keto te fundit jane armiku numer nje i shtatzanise.

dhimbjet-e-kurrizit-ne-shtatzani

Dhimbja e kurrizit shfaqet zakonisht  nga muaji i peste i shtatezanise, me rritjen e peshes dhe volumit te barkut. Dhimbja fillon zakonisht te lokalizohet pergjate gjithe zones se kurrizit dhe arrin deri ne zonen e poshtme te kembeve. Shkaktari i kesaj dhimbjeje eshte pikerisht shtimi i lokalizuar i peshes.

Keshilla e pare per te perballuar dhe lehtesuar sadopak lodhjen, dhimbjet eshte te shtrihemi gjate ketyre momenteve, duke u munduar te masazhojme zonen ku ndiejme dhimbje, per ta lehtesuar sadopak. Nje ndihme tjeter mund te jete fashua elastike, e cila duke e mbajtur kurrizin ne menyre korrekte, na ndihmon te ndiejme me pak dhimmbje dhe bezdi.

Me poshte disa keshilla qe duhet te ndiqni ne shtatzani per te parapritur shqetesimet:

– duhet te bejme nje aktivitet te rregullt dhe te shendetshem fizik, ne menyre te tille qe te forcojme muskujt dhe zvogelojme tensionin e trupit.

– Duhert te tregojme kujdes qe te mbajme nje posture sa me rregullt ne çdo moment te dites

– Te veshim kepuce komode, me take te ulet

– Flini ne nje krah, me nje jastek midis 2 gjunjve

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.