Ditet e para te shtatzanise

Te gjitha femrat qe deshirojne te ngelen shtatzan jane ne kerkim te te gjitha shenjave tradicionale te shtatzanise, mabs dites se konceptimit. Disa gra ndiejn me para akoma se sa dita e ardhjes se ciklit ndryhsimin ne trupin e tyre. Megjithate duhet te dini ditet e para te shtatzanise jane te ndryshme nga nje femer tek nje tjeter. Eshte e keshillueshme te jetoni ne harmoni dhe pa stess javen e pare te shtatzanise per te mos patur zhgenjme. Me poshte gjeni disa nga shenjat qe ndihen ditet e para te shtatznise.

ditet-e-para-te-shtatzaniseHumbje te vogla

Nje nga shenjat qe shfaqet gjate 7 diteve te para mbas konceptimit dhe qe mund te zgjasi deri ne 15 diteshin e pare jane humbje te vogla te cilat ndodhin per shkak te ngulitjes se sembrionit ne membranen e mitres. Mund te verifikohen humbje gjaku dhe thika ne fund te barkut, gjitahshtu mund te verifikohen humbje gjate diteve te ciklit menstrual (shpesh ngaterrohen me ciklin por ne fakt ka me pak fluks sesa cikli normal). Vonesa dhe mungesa e ciklit eshte nje nga shenjat per nje grua shtatzane, por kini kujdes se ndonjehere ndikon edhe stresi, tensioni ose ndalesa e marjes se ilaceve kontraceptiv.

shenjat-e-shtatzanis

Simptomat e javes se pare

Nje grua shtatzane, qe ne fillim te konceptimit, ka shume ndjeshmeri ndaj ererave edhe se me pare nje ere e nje ushqimi mund ti pelqente tashme mund ti japi bezdi. E njejta gje ndodh me parfumet, nese me pare i adhuronte tashme i japin aq shume bezdi deri gati ne nzjerrje te ushqimit. Nje tjeter shenje ditet e para te shtatzanise eshte lodhja. Edhe thjesht nje xhiro mund te jete e lodheshme. Por kujdes mos filloni te flini gjume sepse sa me shume flini aq me shume do te doni te flini me teper. Kjo gjendje vjen nga prodhimi i hormoneve ne trup.

Ndryshimi i gjoksit

Qe javen e pare te konceptimit mund te vihen re ndryshimet e gjoksit. Femrat e vene re direkt ndryshimin e trupit te tyre, gjoksi behet me i forte dhe ndonjehere eshte i shoqeruar me dhimbje. Edhe kokat e gjoksit ndryshojne dhe behen me te ndjeshem.  Zona rreth kokes se gjoksit behet me e erret se sa ne normalitet pasi trupi fillon dhe pergatitet per te prodhuar qumeshtin.

shenjat-e-shtatzanise-nena-dhe-femija

Gjendje te keqe gjate javes se pare

Duke filluar nga java e pare femra fillon dhe ndjen dhimbje ne fund te kurrizit dhe kjo gjendje mund ta shoqeroj gjate gjithe periudhes se shtatzanise. Nje tjeter gjendje e keqe eshte dhimbja e kokes e cila shfaqet direkt ditet e para te konceptimit, eshte nje nga shenjat qe me te shumtat e grave ndjen. Por kujdes pasi eshte edhe nje gjendje pothuajse normale pasi shpesh mund te kemi dhimbje koke. Nje tjeter shenje eshte fakti qe femra duhet te shokoj me shpesh te urinoj kjo eshte nje nga gjendjet qe vazhdon gjate gjithe shtatzanise pasi barku duke u rritur ben me shume presjon. Shume jane femrat qe kane deshire te hane vetem nje lloj ushqimi ose vetem gjera te kripura, nje tjeter simptom eshte djegia e stomakut ose kapslleku.

Te tjera shenja ditet e para te shtatzanise jane marrja e mendve, ndjenja e te fiktit, marrje mendsh kur njitni shkallet te gjitha keto pasi presjoni i gjakut ulet pak gjate shtatzanise. Pa lene mbas edhe nje simptom tjeter qe eshte ndryshimi i humorit; kaloni nga gjendje euforike ne trishtim ne pak kohe kjo gje eshte shkaku i ndryshimeve hormonal te papritur. Nje tjeter shenje eshte temperatura e trupit pak me e larte se normaliteti.

Mbas ketyre shenjave qe shfaqen direkt mbas konceptimit dhe qe vazhdjone ne muajt ne vijim ju mund te hiqni c’do dyshim duke bere nje test shtatzanie direkt mbas nje dite vonese te ciklit menstrual. Sot gati 99% e testeve te shtazanise garantojne nje rezultat korrekt. Megjithate shenjat e para te shtatzanise ndryshojne nga nje femer tek tjetera si dhe nga nje shtatzani tek tjetera keshtu qe eshte teper e veshtir ti identifikosh te gjitha shenjat me saktesi dhe imtesi.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.