Gjiri ne shtatzani

Dhenia e qumeshtit te gjirit eshte nje nder periudhat me te bukura dhe te paharruara per nje nene, pasi perfaqeson kontaktin e pare me femijen, nje moment special qe perforcon lidhjen nene-femije dhe na lejon qe ti trasmetojme femijes sone dashuri, perkujdesje dhe mbrojtje. Por gjiri ne shtatzani duhet te kete nje perkujdesje nga ana e nenes pak me teper se kur nuk ka femije. Me poshte vijojne disa keshilla praktike qe mos te haeseni me gjera te papritura, te pakendshme dhe te garantoni nje shendet sa me te mire te femijes suaj:

– Gjate gjithe periudhes qe i jepni gji femijes duhet te ruani nje higjene te rrepte, e lani çdo here gjirin vetem me uje, duke shmangur perdorimin e sapunit apo detergjenteve te ndryshem dhe i lini gjokset te thahen vete, pa perdorur peshqir, pasi ne kete periudhe ajo eshte nje zone shume e ndjeshme dhe mund te ndjeni dhimbje.
gjiri-i-nenes-nenadhefemija

– Carja e lekures ne zonen rreth e rreth kokes se gjoksit eshte tipike per kete faze, duhet te permiresoni menyren, qendrimin se si i jepni qumesht femijes. Metoda me e mire dhe natyrale per te kuruar kete gje eshte qe te aplikoni pak qumesht ne te gjithe zonen e interesuar dhe ta lini qe ta thithe vete lekura, mos e fshini me peshqir.

– Nese perdorni pecete mbi koken e gjoksit, duhet te tregoni kujdes qe mos te izoloni plotesisht zonen e kokes se gjirit, pasi ne te kundert do te akumulohen baktere.

– Sutjanat duhet te jene te posaçme per femrat qe i japin gji femijes, ne menyre te tille qe gjoksi te rri sa me komod dhe jo i shtrenguar.

– Eshte shume e rendesishme qe ti lani dhe ti disinfektoni duart me sapun apo detergjent neutro çdo here qe i jepni gji femijes per te garantuar nje higjene sa me te mire dhe per te mos lejuar qe bakteret te futen ne gojen e femijes. Pasi ju shtrydhni gjokset me duar ne momentin qe i jepni gji femijes tuaj.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.