Java e pare e shtatzanise

Java e pare e shtatzanise është një periudhë speciale në të cilën gruaja ende nuk e di se ajo është shtatzënë, pasi menstruacioni i fundit ka kaluar vetem para dy javesh. Ne fakt embrioni sapo ka filluar udhetimin e tij drejt mitres. Me javen e pare te shtatzanise fillon nje periudhe magjike qe zgjat 40 jave. Ky moment fillon me dy javet e para mbas ciklit, mbas gati 12 ditesh fillon periudha e ovulacionit. Ne trupin e femres ka shume veze por ne momentin e ovulacionit leshohet ne shumicen e rasteve vetem nje veze e cila nis udhetimin drejt tubave te falopit per te takuar spermatozoin. Por veza mbijeton vetem 24 ore nga momenti qe del per te nisur rrugen drejt tubave te falopit per kete motiv tempizmi i konceptimit eshte fondamental. Nese ky moment kalon fekondimi nuk harrin te behet. Ne javen e pare te shtazanise do te thote se ky takim mbyllet me fekondimin e vezes nepermjet nje spermatozoi qe harrin te shpoj siperfaqen e vezes dhe te nisin rrugen drejt mitres.

Java e pare e shtatzanise shenjat

Edhe pse java e pare eshte gati e pa kuptueshme per fermat, senjalet mund te shfaqen ne menyre pothuajse normale dhe pa rene shume ne sy. Shenjat e javes se pare te shtatzanise fillojne me pak lodhje dhe me gjokset pak te enjtur. Keto shenja edhe pse te pa kuptueshme do te behen gjithmone me evidente me kalimin e kohes pasi hormonet qe kane filluar te qarkullojne do te shtojne nivelin e tyre jave pas jave. Keto simptoma jane te njejta me simptomat e ovulacionit. Trupi sapo ka filluar pergatitjen per shtatzanine, por ju mund te ndiheni edhe ne menyren e kundert, dmth me me shume force se me pare faleminderit hormoneve dhe jo shume te lodhura. Cdo femer perjeton shtatzanine ne menyren e vete. Pervec ketyre shenjave eshte shpejt per te ndier shenja te tjera si vjellje ose perzierie ushqimi.

Java e pare e shtatzanise dhe femija

Ne javen e pare te shtatzanise eshte heret te flasesh per femij, pas fekondimit, veza ndan dhe ri-ndahet, derisa duket si nje manaferre e vogel por me nje mase qe harrin deri ne 0,1 milimietra ne fund te javes se pare. Qelizat qe jane krijuar ne mes te saj do te formojne diskun embrional ndersa qelizat rreth e perqark do te formojne placenten. Ne javen e pare veza e fekonduar kalon ne tubat e fallopit per te arritur ne miter ku do te implantohet. Implanti fillon gjate dites se peste dhe perfundon ne fundit e javes se pare. Nga ky moment veza e fekonduar eshte implantuar ne murin e mitres dhe mund te filloj zhvillin per te krijuar nje jete te re.

Keshilla per javen e pare te shtazanise

Nese shtazania programohet me pare eshte mire qe nena te mari acid folik gati dy muaj me pare, shume shpesh i keshilluar nga gjinekologu pas konsulences pre shtazanise. Acidi folik ndihmon ne parandalimin e problemeve te tubit neural.

 

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.