javet e para te shtatezanis

Shtatezania juaj ka nisur qe nga momenti i fekondimit te vezes duke nisur keshtu javet e para te shtatezanise. Nis keshtu formimi i nje qelize qe permban 46 kromozom me informacionet gjenetike te nenes dhe babait (23 te nenes dhe 23 te babait). Bashkimi dhe kombinimi i ketyre kromozomeve formojne keshtu nje qelize ne te cilen edhe seksi i femijes eshte vendosur qe nga ky moment.

3_javet_e_para_te_shtatezanise

Qelisa e sapo formuar, ose me mire te themi zigota, mbas me pak se nje dite fillon dhe duplikohet duke perseritur serisht informacionet gjenetike te dy prinderve i cili njehet me emrin DNA. Mbas nje jave zigota ze vend ne mitren ku avash avash zhvillohet dhe mbas 8 javesh formon fetusin. 3 javet e para te shtaezanise

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.