Jodi ne shtatzani, femije me inteligjent

Jodi ne shtatzani eshte shume i rendesishem. Sipas nje studimi shkencor femijet qe kane lindur nga ato nena te cilat kane mare pak jod, si nga kripa po ashtu edhe nese nuk kane shkuar ne det gjate shtatezanise, kane nje koefiçent inteligjence me te ulet ne fushen e te folurit dhe te te lexuarit.
Femme enceinte à la plage

Jodi eshte nje element thelbesor per zhvillin e trurit te fetusit, ne baze te nje studimi shkencor te gjithe ata femije te lindur nga ato nena qe kishin pasur mungese jodi gjate 3 mujorit te pare te shtatezanise, ne moshen 8 vjeçare femijet rezultojne me nje koefiçent me te ulet inteligjence persa i perket fushes se te folurit, dhe te lexuarit, dhe kuptimit te teksteve, ne krahasim me ata femije qe nenat e te cileve kane patur nje perqindje te mjaftueshme te jodit gjate shtatezanise.

Rekomandohet qe ne vend te kripes se zakonshme te konsumohet kripa e joduar si dhe te shkohet ne det ne peridhuen e shtatezanise, pa abuzuar si konsumimin e kripes si ndenjen ne diell per kohe te gjate.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.