Mesimi i femijeve para shkolles fillore

Shume femije mesojne te shruajne dhe te lexojne para se te fillojne shkollen fillore, por gjithmone lind pyetja nese eshte e drejte kjo gje apo jo. A nuk eshte me mire ti leme te lire te luajne pa mesuar para kohe nocione shkollore? A eshte mire qe mesimi i femijeve te filloj me para se te vej ne shkolle?
mesimi-i-femijeve

Ne baze te shume studimeve didaktike dhe psikologjike kjo gje s’ eshte dhe shume frytedhenese, eshte me shume e rendesishme qe te jepen bazat per nje autonomi te forte, duhet qe femijet te mesojne gjerat dhe lojrat e pershtshme per moshen e tyre.

Pastaj, femijet qe mesojne para kohe te shkruajne dhe te lexojne, kur te fillojen shkollen elementare, s’ do te kene shume interes dhe kureshtje si per ato qe thote mesuesja ashtu edhe per ambjentin qe i rrethon, pasi do te mendojne me veten e tyre: une i di keto gjera dhe nuk do te zbaviten, por ne te kundert do te merziten.

Femijet zakonisht e fillojne aftesine e tyre konjitive per te shkruar dhe lexuar rreth moshes 6 vjeçare, por nese femija juaj tregon intere per ta bere kete gje me pare, mos ja mohoni pasi me vone s’ do te kete me guxim dhe kureshjtje per te zbuluar apo bere gjera te tjera.

te-lezosh-dhe-shkruash

Nje tjeter pyetje qe na lind eshte:

A bejme mire apo gabim qe ta çojme femijen tone nje vit me pare ne shkolle, psh ne moshen 5 vjeç e gjysem?

Ne base te studimeve te psikologeve dhe pedagogeve te çosh femijen me pare te frekuentoje klasen e pare s’ eshte shume frytedhenese, eshte me mire qe femija juaj te filloje shkollen midis moshes 6-7 vjeçare.

Pra para se te vendosni qe ta çoni femijen tuaj ne klase te pare para se te kete arritur moshen 6 vjeçare duhet te beni nje vleresim shume te detajuar, nese femija juaj arrin te vetekontrollohet, arrin te rrije per ore te tera  i ulur ne banke, arrinta perballoje nje dite te tere ne shkolle por mbi te gjitha a eshte gati nga ana emotive qe te perballoje nje zhgenjim persa i perket anes shkollore.

Cdo moshe ka fazat e saj te te kuptuarit apo te te zbuluarit te gjerave, dhe nje forcim i parakohshem s’ ben gje tjeter veçse forcon zhvillimin e personalitetit te femijes.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.