Mungesa e oreksit te femijet

Mungesa e oreksit te femijet eshte nje problem qe te gjitha nenat e kane perballuar pothuajse 1 here me femijet e tyre. Cfare duhet te bejme kur femijet tane nuk hane ushqim? Kur nuk ulen ne tavoline me gjithe anetaret e tjere te familjes? Ky eshte nje problem qe shqeteson shume nena, ankthi qe femija i tyre nuk ushqehet sa dhe siç duhet po behet gjithmone dhe me shume nje nder problemet me te medha. Pothuajse 50% e femijeve shkojne tek pediatri pikerisht per kete arsye, mungesa e oreksit. Problemi qendron se ky ankth rrezikon te shkaktoje deme edhe gjate kohes se ardhshme, nese kembengulim, nese bejme kercenime te cilat i perkasin fushes afektive, nese jemi gjithmone ne ata qe vendosim çfare, kur dhe si te hane, femijet humbasin kapacitetin per te degjuar nevojat e trupit te tyre dhe ne kete faze shfaqet dhe mungesa e oreksit.
girl with no appetite
Prinderit e brezave te kaluar praktikonin INDIFERENCEN mbi ate qe femijet hanin, gje e cila mund tu duket e çuditshme por ka shume sukses. Nese femija e kalonte vaktin, prinderit limitoheshin thjesht me kete fraze ‘ s’do kete uri ‘. Kjo indiference ne te vertete kishte te mirat e saj sepse sillte me vete nje mesazh shume te rendesishem: secili prej nesh, edhe nje femije, ka nje kapacitet te lindur per te vendosur kur dhe cili ushqim eshte i nevojshem per te. Pra, duhet te kemi nje qendrim spontan dhe natyral, ne menyre te tille qe femija jone te mbaje larg te gjitha problematikat qe i perkasin ushqimit.

– Duhet te evitojme te gjitha ato sjellje qe forcojne mungesen e oreksit te femijeve. Duke i forcuar femijet te hane do te marrim nje refuzim dhe me kalimin e kohes nga ana e femijes ndaj ushqimit. Edhe heqja e vemendjes eshet shume e gabuar, femijet duhet te jene te vetedijshem qe po hane ushqim.
Nuk duhet tu lutemi, pasi femijet s’jane ne gjendje qe te kuptojne shprehjen tone kur ne u lutemi te hane ushqim pasi per ta eshte normale. Nuk duhet ti ndeshkojme, ushqimi s’ duhet te behet nje meter me te cilin vlersojme se sa i zoti eshte femija apo jo.
oreksi-tek-femijet
Disa nga strategjite per nje menyre te ushqyeri ideale per te mposhtur mungesen e oreksit tek femijet jane:

– I ftoni femijet tuaj qe ti bejne vete porcionet e tyre. Kjo do te jete nje menyre shume e mire per te stimular oreksin e femijes dhe tu mesojme te autorregullohen vete, gje e cila nuk mund te arrihet nese jane gjithmone prinderit ata qe vendosin gjithçka.

– Dukuni te painteresuar. Kjo do te sjelle naturalitetin ne menyren e te ushqyerit.

– Mbeshtesni shijet e tyre. Mos e detyroni qe te haje gjera qe si pelqejne, pasi asnje ushqim s’ eshte i pazevendesueshem.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.