Nena dhe femija, qenia me e dashur ne bote

Lidhja e nenes me femijen eshte nje nga lidhjet me te forta qe ka njeriu ne te gjithe jeten e vete.

Lidhja e nenes me femijen nis qe nga momenti i lindjes

Raporti qe krijohet qe nga momenti i lindjes nepermjet prinderve dhe foshnjes ka nje influence shume te madhe ne te gjithe jeten e femije. Ne qofte se prinderit nuk kane nje lidhje te pershtateshme me femijen e tyre duhet te dine se kjo gje do te ndikoj ne mireqenjen psikike dhe fiziologjike te tij.

Mbi te gjitha lidhja me e forte eshte ajo nepermjet nenes dhe femijes pasi eshte nena ajo qe kujdeset me shume kur femija eshte bebe.

Eshte percaktuar me emrin ngjitje lidhja qe krijohet nepermjet nje femije dhe personit qe i jep me shume dashuri dhe qe kenaq te gjitha deshirat e tij qe nga momentet e para te jetes.

Baby and his mother

Ne 99% te rasteve figura me e rendesishme per nje femije eshte nena.

Raporti i nenes dhe femijes eshte nje nga raportet me te sigurt te jetes.

Nena eshte e vetmi person qe kupton perse femija e vet qan ose ka nevoj per dicka. Femija shikon ne nenen te vetmen figure qe mund ta ndohmoj edhe ne kete menyre krijon besueshmerine tek njerezit.

Per te instaluar nje raport te sigurt eshte e rendesishme qe nena te kete arritur nje ekuliber te vete si fizik por edhe psikologjik per te qene e zonja ne rritjen e femijes por edhe per kujdesin e vetes.

nena-dhe-femija-3Ndodh qe disa nena te kene probleme ne instaurimin e raportit me femijen e tyre pasi mund te kene patur probleme ne rritjen e tyre dhe nuk kane krijuar ne kete menyre maturitetin e duhur per te perballuar nje lidhje me femijen. Kur femija ndodhet ne nje situate te tille e percepton menjehere ftohtesine e nenes dhe fillon ne kete menyre te mbyllet ne vetevete. Kur femija rritet ne kete menyre ndodh qe behet shume i zoti ne perballimin e problemeve te veta por ne te njejten kohe isolohet nga bota qe e rrethon pasi nuk ka zhvilluar sa duhet lidhjen me nenen.

Ne keto raste eshte shume e rendesishme figura e babait i cili duhet te kujdeset jo vetem per gruan por edhe per femijet.

nena-dhe-femija-2

 

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.