Pagjumesia mbas lindjes se bebes

Kujt prej jush si ka ndodhur qe te zgjohet ne mes te nates per shkak te te qarave te femijes, te kaloje ore e ore me radhe duke ecur lart e poshte neper koridore me bebin ne krah me perpjekjen per ta qetesuar? Ne muajte e pare te jetes se nje bebeje pagjumesia eshte nje problem qe duhet perballuar, naten pa gjume behet pothuajse te zakonshme per pjasen me te madhe te nenave por edhe baballareve, por orari i zgjimit ne mengjes nuk ndryshon kurre.  Nje pushim i mire dhe cilesor eshte fondamental per gjendjen tone psikofizike: mungesa e gjumit eshte nje nder shkaqet principale te irritabilitetit, uljes se tensionit, mungeses se kthjelltesise dhe veshtiresise se memorizimit te gjerave.

pagjumesia-mbas-shtatezanise

Ilaçet mund te perfaqesojne nje ndihme shume te dobishme, gjithmone te rekomanduara nga mjeku sidomos kur pagjumesia eshte e lidhur me stres te madh fizik dhe psikologjik. Disa nga ilaçet me te rekomanduara nga mjeket jane ato te cilat ndihmojne per te perballuar sa me mire stresin dhe per te favorizuar gjumin.
pagjumesia-mbas-lindjes

 

Nese eshte e mundur ne pergjithesi ne jete duhet ti shmangim sa me shume te jete e mundur çfaredo lloj ilaçi dhete perpiqemi te tregojme vete kujdes per jeten tone, per menyren e jeteses, dhe nese deshirojme qe te limitojme ne maksimum zgjimet e papritura dhe te shpeshta gjate nates, eshte fondamentale te respektojme sa me shume te jete e mundur ritmin e gjumit, pse jo te kombinohemi partnerin tone per zgjimet gjate nates se femijes sone, te evitojme te shkojme ne shtrat shume vone kur nuk eshte e nevojshme, te kufizojme sa me shume konsumimin e kafese, çajrave dhe pijeve alkolike. Monduhuni te shplodheni edhe gjate dites kur vini foshnjen tuaj ne gjume ne menyre qe te rekuperoni gjumin e humbur gjate nates.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.