Si te heqim shenjat e barkut mbas lindjes

Ne kete artikull do te shohim disa keshilla mbi shenjat e barkut mbas lindjes, te cilat jane shenja terheqjeje te lekures ne menyre te rrepte. Shenjat e barkut se bashku me celulitin perfaqesojne nje nder problemet me te medha tek te gjitha femrat, te cilat fillojne qe ne periudhen e adoleshences dhe perforcohen sidomos gjate dhe mbas shtatezanise.

shenjat-e-barkut-mbas-lindjesShtatezania perfshin ndryshime te papritura ne fizikun tone, sidomos ne pjesen e barkut, i cili peson nje tendosje shume te madhe per shkak te peshes dhe volumit te madh qe duhet te perballoj gjate 9 muajve.

Cfare duhet te bejme per ta luftuar ne menyre sa me te efektshme shenjat e barkut?

Gjeja e pare qe mund te na vije ne mendje eshte perdorimi sa me i shpeshte i  kremerave specifike kunder shenjave. Keto kremra kane me siguri nje efekt te dukshem por eshte per te theksuar fakti qe ky efekt duket me te vertete nese e perdorim qe ne fazat e para te shfaqjes se problemit. Nese shenjat e barkut tashme duken ne horizont keto kremra mund te bejne shume pak.

krem-per-barkunPrincipi mbi te cilat bazohen keto kremra eshte hidratimi i lekures, per te ruajtur elasticitetin, ne vend qe te harxhojme shume te medha parash per blerjen e ketyre kremerave, mund te perdorim çfaredo lloj kremi tjeter hidratues, mjafton qe te jete i mire ( psh me burro di karitè ) ose vaj bajameje, i cili eshte i shkelqyer ne shtatezani sidomos per vyrtytet e tij aromaterapike.

Duhet te shtojme sasine e frutave dhe perimeve, te frtutave te thata dhe ujit, perberes keta te cilet i sigurojne lekures sone nivelin e duhur te hidratimit dhe e bejne me gjalleruese dhe elastike.

Shume femra perdorin edhe fashon e mbas lindjes, nuk e di nese e njihni por eshte nje brez i cili vendoset tek barku dhe ndihmon ne assorbimin e lengjeve ne ngirtjen e barkut dhe ne dobesimin e tij. Mund ta blini edhe online tek lidhja e meposhteme:
Fasho barku pas lindjes

Ne te njejten kohe eshte fondamentale te mbajme fizikun tone te tonifikuar, per te evituar renie drastike te lekures. Sidomos nese ndjekim djetra te ndryshme apo ne shtatezani, duhet ti supotojme ndryshimet ne fizikun tone, me nje aktivitet te rregullt fizik, pasi ne rast te kundert mundesite qe shfaqja e ketyre shenjeve eshte shume e madhe.

???????????????????????
Jane shume te dobishme para ushtrimet tonifikuese te barkut, kofsheve dhe kraheve, praktikoni step, vrap, pilates, shkoni ne pishine nese keni mundesi, por edhe shetitjet e lehta ne ajer te paster, sidomos per nenat shatetzane jane shume te dobishme dhe mund te na ndihmojne ne ruajtjen e elasticitetit dhe tonifikimin e lekures sone

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.