Si te bejme kur qumeshti i gjirit te nenes mungon?

Qumeshti i gjirit eshte i domosdoshem dhe shume i rendesishem per ne 6 mujorin e pare te lindjes. Quemshi i gjirit eshte ushqimi ideal dhe eskluziv per foshnjet deri ne 6 muaj por jo gjithmone nenat kane qumesht.

qumeshti-i-gjirit-nena-dhe-femija

Si te bejme ateher kur qumeshti i gjirit te nenes mungon?

Nuk ka dyshime qe qumeshti i gjirit eshte ushqimi baze dhe ideal per 6 muajorin e pare te jetes se foshnjes. Eshte nje qumesht qe ka nje forme unike dhe te pa perseriteshem, asnje industri ushqyese nuk mund te riprodhoj nje qumesht ne menyre identike.

Por ndodh qe shume nena ose nuk kane qumesht ose nuk mundet te ushjej bebene me qumesht gjiri, por nuk duhet te mendoj se ky problem nuk ka zgjidhje: egzistojne aktualisht shume tipe qumeshti artificial qe kane karakteristika te ngjashme me qumeshtin e gjirit, jo vetem per disa substanca baze ushqyese si proteinat, karboitratet, vitaminat etj, por edhe per cilesine.

Por ka disa rregulla qe mamate duhet te ndjekin nese vendosin te ushqejne bebene e tyre me biberon. Qumeshti qe do te zgjedhin duhet te kete karakteristika ushqyese qe garantojne rritjen e mire te femijes.

qumesht-per-foshnje-nena-dhe-femija

Cilin quemsht duhet te zgjedhim ne muajt e pare te bebese? Qumeshti artificial per femije eshte zgjedhja me e mire pasi behet apostafat per femijet e porsalindur dhe ka shume ngjashmeri me quemshtin e gjirit. Mbas 6 muaj femija mund te rritet edhe me qumesht jo specifik per foshnje.

foshnja-me-biberon-nena-dhe-femija

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.