Testi i shtatezanis

Ke idene qe je ne pritje te embel? Per te hequr c’do dyshim beni nje test shtatezanie. Mund te gjeni testin ne c’do farmaci.

Mendon se je shtatezan? Blini menjehere nje test shtatezanie!

Ke ndjenjen qe je shtatezan? Per te qene e sigurt mjafton te bleni nje test ne faramci per te hequr c’do dyshim! Vantazhi eshte i menjehershem pasi testi i shtatezanis do tu japi nje pergjigje ne shume pak minuta dhe nuk do te keni me dyshime.

Nga se vjen dyshimi i nje gjendje te tille? Mjafton nje vonese ne ciklit mestrual.

Funksjonimi eshte i njejte per per te gjithe testet, vendosin nese urina permban hormonin e shtatezanise, te quajtur HCG.

Mbas nje jave te fekondimit ky hormon eshte prezent ne urine dhe c’do dite hormoni dyfishon permbajtjen e tij.
Egziston nje test i parakohshem qe mbas 12 ditesh mbas fekendomit te jep pergjigjen nese jeni shtatezan apo jo.
Testi i urines eshte pothuajse i sigurt ne 99%. Ne qofte se testi alterohet ngaqe urina shkon ne pjese ku nuk duhet te shkoj ose ne qofte se testi nuk eshte konservuar ne menyre te rregullt.
Ne momentin kur beni testin nuk duhet te pini shume uje per te mos ulur perqindjen e hormonit te HCG ne urine.
Kur beni testin shume shpejte risultati mund te jete negativ pasi hormoni i HCG nuk eshte akoma i dallushem.

Testi i shtatezanise i parakoheshem, klasik dhe digital

1) Testi i shtatezanise i parakoheshem mund te perdoret mbas 12 ditesh nga raporti seksual pasi eshte ne gjendje te identifikoj prezencen e HCG ne urine edhe ne periudhe te shkurter.

test-shtatezanie-i-parakoheshem

2) Testi i shtatezanise klasik eshte testi qe gjeni ne c’do famaci i cili mund te perdoret direkt mabs nje dite vonese te ciklit dhe rezultat te larte te pergjigjes positive ose negative. Ky lloj testi mund te perdoret ne c’do moment te dites pa ndryshuar rezultatet. ne pak momente ne ekranin e vogel do shikoni vijat e kuqe te dya te evidencuara nese jeni shtatezane.

test_i_shtatezanise

3) Testi i shtatezanise digital eshte pothuajse identik me testin klasik vetem qe ne ekranin e vogel do te shikoni nje shkrim “shtatezane” ose “jo shtatezane” ose nje figure. Varet nga marka e testit.

test-shtatezanie-digital

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.