Testi i ovulimit cfare eshte dhe kur perdoret

Testi i ovulimit cafre eshte?

Kur keni veshtiresi per te ngelur shtatzane, pervec menyrave klasike (temperatura baze, llogaritja e dites se ovulimit etj), nje ndihme e mire eshte testi i ovulimit, i cili percakton sipas edhe emrit qe ka, diten e ovulimit.  Keshtu qe testi i ovulimit ju tregon ditet ne te cilat jeni fertile.

Kur veza fillon ovulimin ajo qendron ne tuba per pak kohe derisa leviz drejt mitres… eshte pikerisht ne kete moment i cili vazhdon per 24 ore ne te cilen veza mund te fekondohet per te dhene fillimin nje shtatzanie.

Ditet me shume fertile (ose ato ne te cilat ka me shume probabilitet qe te ngeleni shtatzane) jane nje dite para ovulimit dhe dita e ovulimit. Praktikisht jane vetem 2 dite ne muaj.

Metodat tradicionale pak a shume kerkojne te llogarisin diten e ovulimit, keshtu qe humbasin diten me pare ovulimit e cila eshte aq e rendesishme sa vete dita e ovulimit. Per kete arsye keto metoda keshillojne te keni raporte edhe nje dite me pare ovulimit.

Mirepo sot egzistojne test apostafat per te pare kur eshte dita e ovulimit. Testi quehet Test i ovulimit dhe eshte i ngjashem me testin e shtatzanise. Ky test tregon rritjen e hormonit LH (hormoni luteinizues). Ky hormon aarin maksimumin nje dite me pare ovulimit i cili eshte momenti me shume interesant.

Keshtu qe Testi i Ovulazionit eshte nje test i cili tregon diten ne te cilen hormoni LH eshte ne maksimum, keshtu qe tregon diten me pare ovulacionit ne te cilen duhet te keni raporte si dhe dite e neserme e cila eshte dita e ovulacionit.

Si perdoret testi i ovulacionit dhe kur duhet te perdoret?

Testi i ovulacionit duhet te perdoret kur ju jeni duke kerkuar te beni nje femije dhe doni te dini ditet ne te cilat jeni me shume fertile. Ky test funksjonon duke e mbajtur 5-7 seconda ne momentin kur beni ujin e holle. Me pas e vendosni horizonatlisht dhe prisni rezulatin ne monitor mbas 30 secondash. Ky test duhet te perdoret c’do dite duke filluar nga dita e 8 ose e 9 mbas ciklit te fundit.

Psh. Nese cikli heren e fundit u ka ardhur ne daten 2, ju duhet te perdorni testin duke filluar nga data 10 ose 11 e muajit (shtoni 8 ose 9 dite dites e ciklit).  Testi duhet te perdoret cdo mengjes pasi hormoni LH identifikohet me mire. Duhet te perdorni testin deri ne diten qe ai do tu indikoj diten fertile. Kete dite dhe te nesermen duhet te keni raporte. Testin mund ta filloni ta perdorni serisht muajin tjeter.

Testi i ovulimit mund te blihet ne farmaci ose online nese doni te kurseni pak pasi ky lloj testi eshte pak i shtrenjte. Ju mund te blini testin digital Clearblu me 10 stick brenda (jane 10 test qe mund ti perdorni ne 10 dite te ndryshme) tek lidhja e meposhteme.

Testi Clearblu eshte shume i thjeshte per tu perdorur pasi mund te ndryshoni stick-et cdo dite dhe rezulati del tek monitori digital. Ditet jo fertile jane te shenuara nga nje rreth bosh ditet fertile jane te shenuara nga nje fytyre qe qesh (si ne figuren e meposhteme).

Come-leggere-linee-stick-ovulazione-clearblue-770x470

 

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.