Ushqimet gjate shtatzanis

Menyra e te ushqyerit si para dhe pasi nje femer zbulon qe eshte shtatezane, eshte shume e rendesishme si per nenen dhe per fetusin keshtu qe duhet te kini shume kujdes kur zgjidhni ushqimet gjate shtatezanise. Rruga midis te ushyerit te nenes dhe te fetuesit eshte shume e komplikuar dhe per kete arsye raporti nutricional duhet te jete sa me i mire si per nenen ashtu edhe per femijen. Te rriturit, zhvillimi dhe nje shendet i mire kalojne nepermjet nje menyre te te ushqyerit sa me te pershtatshme si ne sasi ashtu edhe ne cilesi. Perberesit me te rendesishem te dietes jane: karbohidratet, proteinat, yndyrnat, vitaminat dhe mineralet.

ushqime-gjate-shtatezanise

Uji eshte pjese themelore e nje diete te shendetshme. Nevoja energjitike ne shtatezani mund te llogaritet duke shumezuar energjine e nevojshme te tesuteve te nenes dhe ajo per zhvillimin e fetusit. Energjia e nevojshme e nje gruaje shtatezane i kalon 300 Kcal ne krahasim me periudhen para shtatezanise. Kjo shtese energjie eshte sidomos e domosdoshme nga java e 10-te deri ne javen e 30-te, periudhe gjate te ciles krijohen rezervat mamore te yndyrnes. Gjate 10 javeve te fundit, me shume nevoje per energji ka rritja e fetusit. Pra gjate shtatezanise s’ duhet te bejme snje lloj diete qe nuk jane te pershtatshme, pasi mund te kete efekte jo te deshirueshme per fetusin. Per te perballuar te gjithe kete situate eshte e nevojshme per nje konsumim me te madh preteik, si: mish dhe legumi( fasulle, qiqra, lenticchie, etj). Gjate fillimit te shtatezanise trigliceridet, kolesterolei, acidet e yndyrnes dhe lipoproteinat jane te ulta dhe me kalimin e javeve kane tendencen per tu rrritur.

ushqime-ne-shtatezani

Nuk keshillohet nje diete e pasur me yndyrna pasi shkakton zhvillime anomalike, si intolerance ndaj glukozit apo diabet. Keshillohet konsumimi sidomos i peshkut, i cili eshte i pasur me Omega 3, te rendesishem per parandalimin e pre-eclampsia ( lindje e parakohshme dhe nen peshe). Karbohidratet jane thelbesore si per metabolizmin a nenes ashtu edhe per ate te fetusit; dieta mesdhetare eshte e perkryer pasi eshte e pasur me çereale, te pasura me fibra, te dobishme per parandalimin e niveleve te larta te progesteronit. Per te shmangur difektet e tubit neural grate shtatezane duhet te asumojne rreth 400 mikrograme/die acidi folik. Vitaminat dhe hekuri  jane gjithashtu  shume te rendesishme. Rendesi te veçante duhet ti kushtohet sidoms higjenes; frutat dhe perimet te lahen dhe pstrohen mire, mos te kosumohen mish gjysem i gjalle, apo djathra, apo sllam i gjalle pasi mund te shkaktojne semundje nga me te ndryshmet.
ushqime-me-fibra

Eshte e rendesishme te pihet te pakten 2 litra uje ne dite, te behen 5 vakte me perime dhe fruta ne dite dhe ta jetoni ne menyre sa me te qete shtatezanine, pasi eshte periudha me e bukur qe nje femer mund te perjetoje gjate gjithe jetes se saj.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.