Ushqimet te pa keshilluara deri ne moshen 3 vjeçare te femijeve.

Sipas mjekeve dhe nutricionisteve ka disa lloj ushqimesh te cilet nuk keshillohen per femijet e vegjel, veçanerisht per ata te moshes 1-3 vjeçare. Ketu po ju rreshtojme disa tipe ushqimesh te cilat nuk duhet tu propozohen femijeve ne menyre absolute dhe disa prej atyre te cilave mund tua japim ne sasi shume te vogla dhe ne raste te veçanta.

ushqimi-per-femije

Ne moshen nje vjeçare femija duhet te haje ato ushqime qe konsumohen nga e gjithe familja, me kusht qe te gatuhen me pak yndyrna, pak kripe dhe vaj ulliri te cilesise. Kjo gje s’ duhet te behet diktature. Nese femija i vogel kerkon te haje ushqimet qe ka ngrene gjate gjithe kohes para se te mbushte nje vjeç, mund tia gatuani pa problem, mjafton te jene te shendetshme, si supe me perime, makarona, fruta, etj. I vetmi kusht eshte qe mos ta sforconi dhe detyroni femijen tuaj te haje ato ushqime qe si do, pasi duke vepruar ne kete menyre momenti i te ushqyerit do te behet moment frike, ankthi dhe stresi, dhe femija mund te humbase dhe dedhiren per te ngrene gjithçka.
Tani po ju rreshtojme disa lloj ushqimesh te cilat snuk duhet te konsumohen nga femija juaj deri ne moshen 3 vjece, ose te konsumohen ne sasi shume te vogla:

A) fruta deti
B) mish dhe peshk te gjalle
C) kafe ose çaj
D) pijet alkolike te te gjitha tipeve

A saleswoman rearranges a display of Gerpije-te-pa-keshilluara

Kurse disa nga usgqimet qe femija mund te konsumoje, por ne sasi shume
te vogla jane:

A) djathra me yndyrne ( si maskarpone, stracchino, gorgonzola )
B) gjalp ( asnjehere i skuqur, dhe ne sasi shume te vogla, me buke dhe reçel )
C) embelsira dhe pije te gazuara
D) sallam, mortadele, proshute
E) ushqime ne kuti, ose te gjitha ato lloj qe permbajne konserv

djathra-te-ndryshem

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.