Vaginoza bakteriale, cfare eshte dhe si kurohet

Vaginoza bakteriale eshte nje infeksion bakterial i cili mund te zhvillohet ne çfaredo lloj momenti te jetes e nje femre dhe simptomat e saj jane: djegje, kruajtje, bezdi, fluks anomal dhe ere jo e kendshme ne pjesen intime. Ky lloj infeksioni kerkon trajtim mjekesor, duhet te shkoni tek gjinekologu, por mund ti lehtesoni sadopak keto simptoma me disa produkte natyrale, te cilat po ju radhisim me poshte:
vaginoza-bakteriale

– Kosi i bardhe natyral eshte nje nder produktet shtepiake me te efektshem dhe me te perdorshem per vaginozen bakteriale, kjo per arsye se rregullon floren intestinale si edhe ate vaginale kur merren antibiotike. Gjithashtu favorizon gjendjen e mire te sistemit imunitar perballe aksionit te baktereve qe shkaktojne semundje. Mund ta pershini kosin natyral ne dieten tuaj te perditshme ose ta aplikoni direkt ne zonen e interesuar nepermjet nje shiringe pa age. Nese zgjidhni rrugen e dyte e lini kosin te veproje per gjithe naten ne menyre qe te rregulloe ekuilibrin normoal te mikroorganizmave ne brendesi te vagines.

vaginozi-bakteriale-nena-dhe-femija
– Vaji i pemes se çajit eshte nje nder produktet qe ndihmon ne luftimin e infeksioneve te provokuara nga bakteret dhe kerpudhat dhe ne kete rast mund tju ndihmoje ne pershpejtimin e kurimit te vaginozes bakterike. Menyra me e mire per ta perdorur eshte qe te shtoni disa pika nga ky produkt ne vasken ku do te beni banjo dhe te qendroni ne uje per rreth 20 minuta.

– Hudhra eshte nje tjeter produkt i fuqishem antibiotik dhe natyral kunder ketij infeksioni. Konsumoni 1-2 thelpinj hudher te gjalle ne dite, mund tia shtoni gjelles, sallates, salsave per makarona, etj.
vaginozi-bakterika-2
– Era jo e kenshme e fluksit vaginal eshte nje nder simptomat kryesore te vaginozes bakteriale dhe per ta luftuar nje nder produktet natyral me te efektshem eshte uthulla e molles. Duhet te hidhni pak uthull molle nje nje legen, ene te gjere me uje uje te vaket dhe te njomni zonen e interesuar per te pakten 15 minuta..

Perveç te gjithe ketyre produkteve natyrale kunder vaginozes bakterike duhet te ruani nje higjene te rrepte intime, te mos laheni me detergjente abrazive, ta mbani zonen gjithmone te thate per te evituar rritjen e baktereve.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.