Frutat e thata gjate shtatzanise

Frutat ne shtatzani jane shume te rendesihsme; por duhet te dini se fruat e thata gjate shtatzanise kane nje rol akoma me te rendesishem! Sipas studimeve te fundit te mjekesise pediatrike, nese grate shtatezane konsumojne frutta te thata ( psh. kikirika dhe te gjitha frutat e tjera me levozhge, rrush i thate, fiq te thate etj ) gjate 9 muajve te shtezanise, rreziku qe femijet e tyre te vuajne nga alergji te ndryshme gjate jetes se tyre ulet ne menyre te dukshme.

fruta te thara kunder alergjive

Eshte bere ky studim: Jane analizuar mbi 10 mije persone, nder te cilet nenat dhe femijet e tyre, dhe per çdo rast eshte studiuar menyra e te ushqyerit te seciles nene gjate 9 muajve te shtatezanise. Nje perqindje e ketyre nenave ishin alergjike nga frutat e thata, dhe si rrjedhoje u mblodhen te dhenat e femijeve te ketyre nenave, duke marre ne konsiderate qe gjate rritjes se tyre kane manifestuar forma te ndryshme alergjie alimentare. Pra, rezultatet qe u mblodhen nga analizat ishin keto: Prania e alergjise ndaj frutave te thata ishte shume me e vogel tek ata femije , nenat e te cileve gjate 9 mujorit te shtatezanise kane konsumuar fruta te thata me levozhge.

fruta-te-thara-shtatezania

Rezultatet e ketij studimi deshmoji ne menyre shkencore kete fenomen dhe mjeket hodhen hipotezen se e gjithe kjo ka nje shpjegim, dhe eshte vetem ai i tipit imunitar. Mendohet qe ekspozimi ndaj perberesve alergjike te frutave te thata qe ne periudhen e pare te ngjizjes, kur sa eshte formuar fetusi dhe ne vazhdim, rrit tolerancen e sistemit imunitar ne fazen e zhvillimit, dhe keto lloj substancash zvogelojne rrezikun qe femija te vuaj nga alergjia gjate gjithe jetes se tij.

Ky studim konfirmon rendesine e madhe te ndikimeve mjedisore ne zhvillimin e fetusit, dhe mundesine e lidhjes midis regjimit te te ushqyerit te nenes dhe mbartjen e semundjeve te ndryshme ne nje moshe me te madhe tek te porsalindurit.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.