Si te parandalojme njollat e lekures ne shtatezani

Ne kete artikull do te shohim disa keshilla per te parandaluar njollat e lekures ne shtatezani. Pasi ne shtatezani ndodh qe te shfaqen disa njolla kafe ne lekure, zakonisht shfaqen mbi pjesen e buzeve, ne ball, ne faqe dhe hunde dhe kjo gje quhet ne myre figurative maska e shtatzanise. Termi mjekesor i saj eshte cloasma ose melasma gravidico dhe shfaqet zakonisht gjate veres per shkak te rrezeve te diellit. Per fat te keq nese shfaqen eshte shume e veshtire te eliminohen, por mund ti parandalojme ose mbulojme.

njollat-e-fetyres

– Rregulli i pare qe duhet te ndjekim eshte te perdorim gjithmone nje krem mbrojtes me filter te larte , edhe kur dita mund te jete me re, apo pas nje banjoje. Subtancatme te mira jane oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit, te cilet duhet te aplikohen 15 minuta para ekspozimit ne diell.

– Mbani ne koke nje kapele me nje strehe sa me te madhe dhe te qendroni ne hije.

njollat-e-shtatezanise

– Mos perdorni kremra kozmetike dhe scrub, pasi perkeqesojne gjendjen e njollave.

– evitoni depilimin e te gjitha zonave te mbuluara nga njollat e erreta, pasi depilimi thekson melasmen, keshtu qe eshte me mire qe ta evitoni nje gje te tille.

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.