Gripi te femijet

Gripi te femijet i jep shenjat e para me bllokimin e hundeve dhe me temperature. Tashme jemi ne nje periudhe ne te cilen viruset jane ne ambient, dhe gripi eshte semundja me e shpeshte qe femijet marin duke lozur me bashkemoshatar te tyre, dhe mjafton qe vetem njeri tek ket mar virusin dhe pothuajse gjithe te tjeret jane ne rrezik per ta mar. Deri ne nje fare moshe femijet marrin fryme eskluzivisht nepermjet hundes, keshtu qe nese hunda eshte e bllokuar femijet e kane me te vertete shume te veshtire te marrin fryme. Kjo gje dallohet sidomos gjate nates kur femijet flene gjume ose kur hane ushqim. E vetmja rruge qe liron hundet kur femijet i ka zene gripi eshte e teshtitura ose te shfrytja e hundetve ne menyre te tille qe te dalin jashte sekrecionet qe bllokojne rruget e frymarjes. Me poshte po ju japim disa keshilla se si ta perballoni sa me mire kete situate kur femijet tuaj i ze gripi:
gripi-te-femijet

– Ajri shume i thate dhe i ngrohet i ambjenteve te mbylluar than mukozat dhe favorizon formimin e koreve, te cilat e bllokojne akoma me shume hunden. Poziciononi kaloriferat ne nje temperature te arsyeshme dhe ajrosni dhomen here pas here.

– Vendosni poshte dyshekut ku fle femija nje jastek ne menyre te tille qe koka te jete pak e ngritur.

– E mbani hundet te paster sidomos para se te haje buke apo te fle gjume, duke perdorur solucione fiziologjike, si spray nazal.

– I ofroni per te pire sa me shume lengje, uje, suko frutash pasi kjo gje ndihmon ne hollomin e mukos.

– Nese femija ka kaluar 1 vjeç mund ti jepni mjalt, mund te shkrini ne nje gote qumesht te ngrohte nje luge kafeje mjalt pasi kjo gje ndihmon ne shkrirjen e sekrecioneve nazale.
Mother taking care of her sick daughter

– Mund te perdorni aorosol por vetem me solucion fiziologjik, mos shtoni ilaçe si psh kortizoni.

– Si rregull ne moshen feminore eshte me mire qe te perdoren sa me pak ilaçe te jete e mundur dhe te perdoren zgjidhjet natyrale, si larjet e hundes, shurupi, etj.

– Te gjithe bejme kete pyetje: Nese femija eshte i ftohur dhe me grip a eshte me mire qe ta mbajme ne shtepi? Ajri i paster dhe i fresket nuk ben dem, por nese eshte nje dite e ftohte dhe me ere eshte me mire qe femija te rri ne shtepi. Nese  femija frekuenton çerdhen apo kopshtin eshte mire qe te mos shkoj pasi mund te kaloj virusin tek femijet e tjere.

Duhet ti drejtohemi pediatrit nese temperatura e femijes qendron e larte per 2 dite me radhe, nese dallojme sekrecione ngjyre te verdhe-jeshile, nese femija ankohet shume apo qan, nese femija ka dhimbje veshesh, nese femija eshte me pak se 3 muajsh

Leave a comment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.